Aktualności

Lekcja geografii na Spitsbergenie…

Wybrana wiadomość

Lekcja geografii na Spitsbergenie…

17 kwietnia 2013 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazje brać udział w telekonferencji przeprowadzonej za pomocą Skype’a ze Stacją Polarną na Spitsbergenie. Niecodzienna lekcja to efekt zakwalifikowania się szkoły do projektu „Ekologicznie znaczy logicznie” współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Żninie.

Polska grupa badaczy prowadzi działalność naukową na wyspie Spitsbergen wchodzącej w skład norweskiej prowincji Svalbard.

Młodzież nigdy dotąd nie miała tak „żywego” kontaktu ze światem nauki. Transmisja on-line zaczęła się punktualnie, bez kłopotów z łączami. Na dużym ekranie uczniowie zobaczyli pracownika Polskiej Akademii Nauk. Pan Paweł, z wykształcenia geodeta, został tam zatrudniony na okres od początku lipca 2012 roku do połowy lipca roku 2013, a jego głównym zajęciem jest badanie ruchów lodowca.

Nasz rozmówca należy do grupy polarników, która na Spitsbergenie przebywa cały rok. W Domu pod Biegunem „zimuje” 10 osób.

Zasadniczą "grupę zimową" stanowią obserwatorzy prowadzący przez okres jednego roku rejestracje geofizyczne, meteorologiczne oraz środowiskowe i zajmujący się obsługą urządzeń pomiarowych.

"Grupa letnia" - techniczna, przebywająca w Stacji Polarnej przez okres około trzech miesięcy, wykonuje wszelkie prace konserwacyjne, remontowe i renowacyjne budynków, maszyn i urządzeń.

Podczas rozmowy uczniowie wypytywali pracownika stacji o warunki życia w tej placówce PAN, sposoby radzenia sobie w tak niesprzyjających warunkach oraz o wyniki prowadzonych tam badań. Szczególnie interesujące były dla nich wyniki prowadzonych przez polarnika pomiarów lodowca, które jednoznacznie wskazywały na spowodowane globalnym ociepleniem topnienie pokrywy lodowej Arktyki. Swoistą ciekawostką był też dla nich fakt, iż pracownicy stacji poza budynkami muszą stale nosić przy sobie broń palną – a to ze względu na częste spotkania z niedźwiedziami polarnymi.

Polarnik powiedział również młodzieży, iż opowieści o podróżach polarnych od dziecka były jego pasją. Czytał wtedy m.in. książki Centkiewiczów i marzył, że kiedyś będzie mógł pójść w ślady swoich bohaterów. Dzięki wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu, udało mu się to osiągnąć.

Rozmowa internetowa trwała około godziny i – na szczęście – nie była przerywana żadnymi trudnościami technicznymi. Na koniec polarnik obiecał przekazać drogą mailową zrobione przez siebie zdjęcia i filmiki obrazujące życie na stacji i piękno arktycznego krajobrazu.

Spotkanie z polarnikiem nie tylko wzbogaciło wiedzę geograficzną, ale uświadomiło młodzieży, że wyprawy ekstremalne to stałe dokonywanie trudnych wyborów, podejmowanie trafnych decyzji, umiejętna współpraca z innymi. Spotkanie udowodniło młodzieży, że warto mieć pasje, marzenia, że one się spełniają, że nie jest to uzależnione od długości i szerokości geograficznej, na której się znajduje, ani od granic.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji. Akceptuję