Archiwum

Archiwum wiadomości

11 wiadomości z roku 2013

Konkurs z okazji Święta Niepodległości

7 listopada 2013 r., z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs wiedzy historycznej i wiedzy na temat pieśni patriotycznych.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Młodzież musiała też wykazać się wiedzą na temat utworów patriotycznych czy rozpoznać postaci historyczne na fotografii. Były również zadania muzyczne polegające na rozpoznaniu pieśni patriotycznych.

Konkurs przygotowały nauczycielka historii pani Renata Koszczewska-Smutek i nauczycielka języka polskiego pani Iwona Zielińska.

Po podsumowaniu wszystkich punktów najlepszą klasą okazała się III TL. Gratulujemy :)

Uratuj Życie 2013 - konkurs z zakresu pierwszej pomocy

16 października 2013 w I Liceum Ogólnokształcącym w Żninie odbył się zorganizowany przez Wydział Zdrowia, Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żninie Konkurs z zakresu pierwszej pomocy pn. „URATUJ ŻYCIE”.

Celem konkursu jest podnoszenie świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia. Dzień 16 października, z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, został uznany jako „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”.

W tym roku w zawodach wzięło udział 15 trzyosobowych zespołów, w tym dziewięć ze szkół ponadgimnazjalnych oraz sześć ze szkół gimnazjalnych Powiatu Żnińskiego.

Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Barczak, Joanna Marciniak, Przemysław Dębski z klasy II TL ZSN oraz Małgorzata Poturalska, Marek Grzeszak i Szymon Słodkowski z III TL ZSP.

Konkurs składał się z 2 etapów – części teoretycznej i praktycznej. Do etapu drugiego przeszło 5 szkół ponadgimnazjalnych oraz 4 szkoły gimnazjalne z najwyższą liczba punktów z etapu pierwszego.

 

Nauczycielskie Oskary 2013

Oryginalną oprawę miały w tym roku obchody Dnia Edukacji Narodowej. 17 października 2013 r. zostały wręczone Oskary Nauczycielskie. Wręczali je bogowie Olimpu: Helios, Hermes, Atena, Afrodyta, Posejdon i inni. W tym roku uczniowska kapituła nominowała pedagogów w 12 kategoriach, doceniając w ten sposób wkład pracy i zaangażowanie naszych nauczycieli. Uczniowie każdej klasy oddawali głosy na swoich faworytów.

8 nauczycieli otrzymało z rąk uczniów Oskary w następujących kategoriach:

Pani Wiesława Arent - „Sokole Oko”

Pani Renata Koszczewska Smutek – „Złota Katarynka”, „Bratnia Dusza”, „Złoty Wykładowca”

Pan Andrzej Brzeziński – „Gorący Uśmiech” i „Żartowniś Roku”

Pani Barbara Harral – „Wyciskacz Wiedzy”

Pani Katarzyna Drzewiecka – „Stróż Porządku”

Pani Iwona Zielińska – „Szwajcarski Zegarek”

Ksiądz Jacek Wichłacz – „Anioł Cierpliwości”

Pani Edyta Szóstak-Ławińska – „Mistrz Elegancji”

Najważniejsza nagroda, „Belfer Roku”, powędrowała kolejny raz do pani Renaty Koszczewskiej-Smutek.

W role herosów, bogów i półbogów wcielili się: Aleksandra Barczak, Aneta Klajna, Marlena Smyk, Paweł Podciwiński i Filip Piotrowicz.

Galę prowadziły Monika Erdmann i Sonia Juszczyńska.

Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.


Na fotorelacje zapraszamy do

Pierwsze koty za płoty ;) - otrzęsiny klas pierwszych 2013

Dnia 2 października 2013 roku w sali gimnastycznej odbyły się otrzęsiny klas pierwszych zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.
Przygotowano 19 konkurencji (ubijanie piany z białek, chłeptanie ze spodka mleka, miałczenie w rytm melodii to tylko nieliczne z wielu atrakcji jakie czekały na pierwszoklasistów).
Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Kandydaci poddani zostali sprawdzianom: wytrzymałości fizycznej, wiedzy, śpiewu, tańca, kosmetyki, umiejętności aktorskich oraz próbę wytrzymałości psychicznej. Wszyscy kandydaci pomyślnie przeszli "drogę przez męki".
Rywalizację pomiędzy grupami oceniało jury w składzie: pani Dyrektor Wiesława Arent, pani Barbara Harral i przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Roksana Radzik.
Otrzęsiny zakończyły się uroczystą przysięgą, w której to każdy kociak ślubował „sumiennie wypełniać swe obowiązki i być dobrym uczniem Zespołu Szkół Niepublicznych”. Wszyscy bawili się świetnie.
Ofiar nie odnotowano. ;)


GALERIA

Mistrzostwa Powiatu Żnińskiego w lekkiej atletyce

24 września 2013 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Żnińskiego w lekkiej atletyce.
Zawodnicy uczęszczający do szkół średnich na terenie powiatu żnińskiego rywalizowali w biegu na 100 metrów, 1500 metrów, sztafecie 4 x 100 metrów, rzucie oszczepem, skoku w dal oraz pchnięciu kulą.
Dwoje reprezentantów naszej szkoły stanęło na podium. Monika Erdmann (IV TL ZSP) zdobyła trzecie miejsce w pchnięciu kulą, a Jarosław Lewandowski (IV TL ZSP) został mistrzem w tej samej dyscyplinie w kategorii chłopców, tym samym zapewnił sobie awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim.
Medale, dyplomy i puchary wręczali zawodnikom starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, radny powiatowy Jan Kopterski oraz dyrektorzy i przedstawiciele szkół uczestniczących w mistrzostwach.
Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

GALERIA

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2013

Zadanie nr 2 polega na rozwiązaniu krzyżówki. Należy podać nazwiska pisarzy, których  

                   powieści zostały zekranizowane. Poprawne odpowiedzi wraz z rozwiązanym

                  hasłem prosimy przynosić na kartkach do biblioteki szkolnej (do 22 października 2013 r.)

Prawidłowa odpowiedź

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do trzyetapowego konkursu wiedzy, nie tylko literackiej, ale wiedzy ogólnej.

Zadanie nr 1 polega na rozwiązaniu krzyżówki. Należy rozpoznać miejsce lub obiekt na fotografii i podać nazwę państwa, w którym się znajduje.

    

Prawidłowa odpowiedź:



„Ekologicznie znaczy logicznie” …i zdrowo :)

We wtorek 1 października społeczność naszej szkoły mogła uczestniczyć w degustacji zdrowej żywości zorganizowanej w ramach projektu „Ekologicznie znaczy logicznie”. Projekt współfinansowany był ze środków Starostwa Powiatowego w Żninie.

Poczęstunek zorganizowały nauczycielki Katarzyna Drzewiecka i Ilona Kopeć. W przygotowaniach pomagały uczennice klasy III TL ZSP Sandra Gawłowska, Milena Ostrowska i Małgorzata Poturalska.

Młodzież miała możliwość skosztowania produktów zdrowych i ekologicznych, w tym także bezglutenowych. Zwłaszcza te ostatnie wzbudziły sporą ciekawość.

Dieta bezglutenowa przeznaczona dla osób z celiakią - chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, która powoduje stany zapalne śluzówki jelita cienkiego i niszczy kosmki jelitowe, co skutkuje upośledzonym wchłanianiem składników odżywczych.

Uczniowie mogli przekonać się, że produkty bezglutenowe wcale nie muszą być niesmaczne.

Przed degustacją młodzież obejrzała krótki filmik, w którym dietetyk prezentował podstawowe zasady zdrowego żywienia.


Zapraszamy do GALERII

Spotkanie z saperami

Saperzy z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynierii gościli 18 września 2013 r. w naszej szkole. Podczas spotkania Patrol Rozminowania zapoznał uczniów z zasadami zachowania się w sytuacji znalezienia niewybuchów.

Wizyta saperów związana była z zajęciami profilaktyczno-uświadamiającymi na temat „Zachowanie się w wypadku napotkania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych”.

Podczas prelekcji saperzy przedstawili zagrożenia wynikające z nieumiejętnego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi. Zaprezentowali też sprzęt, urządzenia i materiały wykorzystywane podczas swojej pracy. Uczniowie pytali o wykonywaną pracę i całą służbę wojskową, a także mieli okazję przymierzyć strój saperski, hełm czy specjalną kamizelkę oraz praktycznie użyć wykrywacza metali.

 

Zapraszamy do GALERII

II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Rosji

5 czerwca br. w Zespole Szkół Niepublicznych w Piechcinie odbył się II Międzyszkolny Konkursu wiedzy o Rosji. Tegoroczna edycja dotyczyła geografii Rosji. W konkursie wzięło udział 41 uczniów z siedmiu szkół powiatu Żnińskiego i Inowrocławskiego.

Wyłoniono zdobywców dwóch pierwszych miejsc:

- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Mariusz Sucharski z ZSP im. Marii Karłowskiej w Żninie,

- w kategorii gimnazjów zwyciężył Wojciech Węclewski z Gimnazjum nr 2 w Piechcinie.

Przyznano również wyróżnienie Łukaszowi Cabanowi z I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci – nagrody rzeczowe ufundowane przez Pałuckie Stowarzyszenie „Przyszłość”.

Organizatorem tegorocznej edycji konkursu była, jak w roku ubiegłym, nauczycielka języka rosyjskiego Barbara Harral.

Zapraszamy do GALERII

Wycieczka do Gołuchowa

Młodzież z Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie, 28 maja 2013 r., w ramach projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Żninie „Ekologicznie znaczy logicznie”, pod opieką nauczycielek przedmiotów zawodowych – Katarzyny Drzewieckiej i informatyki – Ilony Kopeć, brała udział w wycieczce do Gołuchowa.

W ramach wyjazdu zwiedzano zamek o charakterze obronnym wzniesiony około 1650 roku dla Rafała Leszczyńskiego. Kolejna właścicielka Gołuchowa, Izabela z Czartoryskich Działyńska, odrestaurowała i nadała mu modny wówczas styl renesansu francuskiego.

Ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć park krajobrazowy, największy w Wielkopolsce, założony w XIX w., z dębami, których obwód dochodzi do 5 metrów. W parku znajduje się neorenesansowa kaplica - Mauzoleum Czartoryskich oraz oficyna zamkowa, w której mieści się jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa. Młodzież podczas zwiedzanie Ośrodka Kultury Leśnej w Muzeum poznała pracę leśników na przestrzeni dziejów. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce.

Na zakończenie wycieczkowicze odwiedzili zagrodę żubrów. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że żubry można spotkać nie tylko w Białowieży.

Zapraszamy do obiejrzenia zadjęć w GALERII szkolnej.

Lekcja geografii na Spitsbergenie…

17 kwietnia 2013 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazje brać udział w telekonferencji przeprowadzonej za pomocą Skype’a ze Stacją Polarną na Spitsbergenie. Niecodzienna lekcja to efekt zakwalifikowania się szkoły do projektu „Ekologicznie znaczy logicznie” współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Żninie.

Polska grupa badaczy prowadzi działalność naukową na wyspie Spitsbergen wchodzącej w skład norweskiej prowincji Svalbard.

Młodzież nigdy dotąd nie miała tak „żywego” kontaktu ze światem nauki. Transmisja on-line zaczęła się punktualnie, bez kłopotów z łączami. Na dużym ekranie uczniowie zobaczyli pracownika Polskiej Akademii Nauk. Pan Paweł, z wykształcenia geodeta, został tam zatrudniony na okres od początku lipca 2012 roku do połowy lipca roku 2013, a jego głównym zajęciem jest badanie ruchów lodowca.

Nasz rozmówca należy do grupy polarników, która na Spitsbergenie przebywa cały rok. W Domu pod Biegunem „zimuje” 10 osób.

Zasadniczą "grupę zimową" stanowią obserwatorzy prowadzący przez okres jednego roku rejestracje geofizyczne, meteorologiczne oraz środowiskowe i zajmujący się obsługą urządzeń pomiarowych.

"Grupa letnia" - techniczna, przebywająca w Stacji Polarnej przez okres około trzech miesięcy, wykonuje wszelkie prace konserwacyjne, remontowe i renowacyjne budynków, maszyn i urządzeń.

Podczas rozmowy uczniowie wypytywali pracownika stacji o warunki życia w tej placówce PAN, sposoby radzenia sobie w tak niesprzyjających warunkach oraz o wyniki prowadzonych tam badań. Szczególnie interesujące były dla nich wyniki prowadzonych przez polarnika pomiarów lodowca, które jednoznacznie wskazywały na spowodowane globalnym ociepleniem topnienie pokrywy lodowej Arktyki. Swoistą ciekawostką był też dla nich fakt, iż pracownicy stacji poza budynkami muszą stale nosić przy sobie broń palną – a to ze względu na częste spotkania z niedźwiedziami polarnymi.

Polarnik powiedział również młodzieży, iż opowieści o podróżach polarnych od dziecka były jego pasją. Czytał wtedy m.in. książki Centkiewiczów i marzył, że kiedyś będzie mógł pójść w ślady swoich bohaterów. Dzięki wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu, udało mu się to osiągnąć.

Rozmowa internetowa trwała około godziny i – na szczęście – nie była przerywana żadnymi trudnościami technicznymi. Na koniec polarnik obiecał przekazać drogą mailową zrobione przez siebie zdjęcia i filmiki obrazujące życie na stacji i piękno arktycznego krajobrazu.

Spotkanie z polarnikiem nie tylko wzbogaciło wiedzę geograficzną, ale uświadomiło młodzieży, że wyprawy ekstremalne to stałe dokonywanie trudnych wyborów, podejmowanie trafnych decyzji, umiejętna współpraca z innymi. Spotkanie udowodniło młodzieży, że warto mieć pasje, marzenia, że one się spełniają, że nie jest to uzależnione od długości i szerokości geograficznej, na której się znajduje, ani od granic.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji. Akceptuję